Jump to content

Audiobooks / Feelgood


Cover for Cornish Dreams at Cockleshell Cottage
Audiobook

Cornish Dreams at Cockleshell Cottage

The sequel to Liz Hurley’s "A New Life for Ariana Byrne" and second in the Wiverton Sisters series, perfect for fans of Holly Martin, Phillipa Ashley and Milly Johnson.Ever since t ...


Cover for The Bad Boyfriends Bootcamp
Audiobook

The Bad Boyfriends Bootcamp

The fun-filled novel about dating and friendship perfect for fans of Laura Jane Williams, Dolly Alderton and Mhairi McFarlane.When Molly Cooper’s sweet but hopeless brother Sam com ...


Cover for Oikein nurin
Audiobook

Oikein nurin

Anni, reilu kolmekymppinen akateeminen pätkätyöläinen, kokee itsensä silloin tällöin epävarmaksi ja yksinäiseksi. Annin miehellä on menestyvä yritys ja parin talous on vakaalla tol ...


Cover for Caféet som aldrig sover
Audiobook

Caféet som aldrig sover

En glödande röd skylt visar vägen till caféet som står öppet för Londonbor och turister såväl dag som natt. Stellas Café betyder många saker för många människor, men framför allt ä ...


Cover for Sköna Maj / Lättläst
Audiobook

Sköna Maj / Lättläst

Maj missar bussen efter sitt frisörbesök och bestämmer sig för att istället promenera hem med sin rullator. Det ska hon väl klara! När hon går förbi konditoriet blir hon så väldigt ...


Cover for Den italienska olivlunden
Audiobook

Den italienska olivlunden

Du kan köpa nästan vad som helst på nätet numera. Ruthie Collins råkar köpa en italiensk gammal gård. Samtidigt som hon kämpar mot en revirbevakande get och svåra regnskurar bara f ...


Cover for Den franska lavendelgården
Audiobook

Den franska lavendelgården

Del och hennes man Ollie har flyttat till en underbar liten by i Provence. I flera år har de försökt att få barn men inte lyckats, och flytten till Frankrike är tänkt att bli börja ...


Cover for Call Me, Maybe
Audiobook

Call Me, Maybe

What if you got a second chance with your first love?What happens when you meet your teenage heart-throb – when you’re both all grown up? When Cassie was fifteen, all she wanted wa ...


Cover for Swipe Right
Audiobook

Swipe Right

This hilarious romantic comedy is When Harry Met Sally for the Tinder age. Perfect for fans of Mhairi MacFarlane, Laura Jane Williams and Sophie Ranald. The love of your life might ...


Cover for There's More To Life Than Cupcakes
Audiobook

There's More To Life Than Cupcakes

A funny, feel-good novel about baking, relationships and babies, perfect for fans of Lucy Diamond, Laura Jane Williams and Mhairi McFarlane.For Ellie Redford, life is good. Her hus ...


Cover for B. J. Harrison Reads The Errors of Santa Claus
Audiobook

B. J. Harrison Reads The Errors of Santa Claus

This a typical Christmas story but with a classic Leacock ironic twist and a zest of humour. "The Errors of Santa Claus" is a charming tale of gift-giving and kindness. It is Chris ...


Cover for Dolt motiv
Audiobook

Dolt motiv

Efter terrorattentatet mot World Trade Centers tvillingtorn den 11 september 2001 förmodas den försvunna Anna Petrescu vara död.Anna, som i högsta grad är vid liv, utnyttjar situat ...


Cover for Den perfekta bilden
Audiobook

Den perfekta bilden

Hur kan alla vara så perfekta hela tiden? Sara förstår verkligen inte. Själv gör hon sitt bästa för att få en enda fin bild på familjens fredagsmys, men det lyckas aldrig. Barnen b ...


Cover for Fullträffar
Audiobook

Fullträffar

I en skum lokal full av människor auktioneras en liten kinesisk statyett ut. Dess historia är storslagen och har tillhört samma familj i åratal. Men nu måste den dock säljas, ägare ...


Cover for Meikätyttö ei niiaa
Audiobook

Meikätyttö ei niiaa

Erja oli viimeisten vuosien aikana jo unohtanut, että hän oli aiemmin ollut monta vuotta kateellinen siskolleen Mirkulle – nyt maisteriksi valmistunut Mirkku on kuitenkin palannut ...


Cover for Utloggad
Audiobook

Utloggad

Så länge trettioåriga Katie kan minnas har hon drömt om att bli författare. Tillsammans med tre väninnor har hon bildat kvartetten Skrivsystrar. De har lovat varandra att inte ge u ...


Cover for Rivalerna 2
Audiobook

Rivalerna 2

Abel återvänder till Chicago, fortfarande ursinnig efter det ödesdigra mötet med Kane, bara för att mötas av ytterligare motgångar vid sin ankomst. Trots att han gjort sitt bästa f ...


Cover for En faders synder
Audiobook

En faders synder

Året är 1939 och Harry Clifton befinner sig i New York. Han har klippt alla band till sitt förflutna och tagit sig en ny identitet och ett nytt namn, Tom Bradshaw. Allt för att sky ...


Cover for Det stora spelet
Audiobook

Det stora spelet

Charles Seymor, näst äldste son och därmed utesluten från att ärva sin fars earl-titel, ärvde i alla fall sin mors styrka. Och en vilja att skapa sitt eget öde ...Simon Kerslakes f ...


Cover for Bokfestivalen i Snowdonia
Audiobook

Bokfestivalen i Snowdonia

Holly, stolt ägare till puben Harpan och grisen, har insett en sak. Hennes lilla by i Wales med dess invånarantal på 100 personer räcker inte för att hålla puben flytande. Hur mång ...


Cover for Harrys sång: en familjesaga
Audiobook

Harrys sång: en familjesaga

Harry Clifton växer upp under 1920-talet, strax efter första världskrigets slut, och får under hela sin barndom höra att hans far dog i kriget. Det är först 20 år senare som han up ...


Cover for En främling i Gränna
Audiobook

En främling i Gränna

Mannen på kyrkogården låg framstupa, i en förvriden ställning. Huvudet var täckt av tjockt, mörkrött blod och under den formlösa massan kunde man se att han blivit skalperad ... Nä ...


Cover for Sinä yönä Eginalla
Audiobook

Sinä yönä Eginalla

Hanna päättää matkustaa Eginalle, pienelle Ateenan edustalla olevalle saarelle. Hän on ilmoittautunut paikalliselle maalauskurssille. Luvassa on oikea unelmien kesä!Ensimmäinen est ...


Cover for Att välja blommor till ett bröllop
Audiobook

Att välja blommor till ett bröllop

Margaretas yngsta dotter, Lisen, har bara några veckor kvar tills hon ska gifta sig med Carl, och bröllopsplaneringen är i fullt sjå. Brudklänning ska väljas, blomsterarrangemang b ...


Cover for Någon nära dig
Audiobook

Någon nära dig

Ett avlägset rop får henne att rycka till, men det enda hon ser är en katt som korsar gatan en bit bort. En svart katt. Ett dåligt omen. Oroad drar hon ner mössan över öronen och s ...